BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 12632349
nr 1263 2349
Takfotogenlampa
1800-tal, majolika. Höjd: 65 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
måndag 1 juli 2019
kl 18:45:13
200 kr
400 kr
300 kr
350 kr (Budbetjänt)
400 kr
400 kr (Budbetjänt)
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.